Tie auto īpašnieki, kuri ir aktīvi ceļu satiksmes dalībnieki, zina, cik būtiska nozīme ir piemērotas apdrošināšanas izvēlei. Šobrīd pieejami vairāki apdrošināšanas varianti, tādēļ būtiski izvērtēt visus faktorus, lai varētu izvēlēties piemērotāko variantu.

OCTA

Likums paredz, ka ikviena transportlīdzekļa īpašniekam vai tā tiesīgam vadītājam obligāti jāiegādājas OCTA apdrošināšana. OCTA sedz zaudējumus, kas nodarīti avārijā cietušajām personām. Tas nozīmē, ka izdevumi par, piemēram, slimnīcas pakalpojumiem vai auto remontu, nebūs jāatmaksā negadījuma izraisītājam – visus zaudējumus sedz apdrošināšanas kompānija.

Lielākais pieejamais atlīdzības apmērs ir 5 000 000 eiro neatkarīgi no cietušo personu skaita, bet mantai līdz 1 000 000 eiro . Tādēļ būtiski sekot līdzi polises derīguma termiņam. Autovadītāju ērtībām apdrošinātāji un polišu salīdzināšanas portāli nereti piedāvā bezmaksas atgādinājuma nosūtīšanu kādu laiku pirms polises termiņa beigām.

KASKO

KASKO apdrošināšana atmaksā tos zaudējumus, kas radušies ceļu satiksmes negadījuma vai citu transporta līdzekļa bojājumu dēļ – piemēram, dabas stihiju vai garnadžu nelikumīgo darbību rezultātā. Turklāt KASKO apdrošināšana paredz, ka atlīdzību var saņemt arī tas autovadītājs, kurš atzīts par vainīgu ceļu satiksmes negadījumā izraisīšanā.

KASKO apdrošināšana ir teicams OCTA polises papildinājums, jo tādā veidā transporta līdzeklis tiek apdrošināts pret zaudējumiem, kas radušies :

> Ceļu satiksmes negadījumos;
> Ugunsgrēkos;
> Stipra lietus, vētras, krusas dēļ;
> Zādzības un vandālisma gadījumā;
> Dzīvnieku radīto bojājumu gadījumā

Iegādājoties KASKO, papildus iespējams izvēlēties tieši konkrētajai situācijai un vajadzībām pielāgotus riskus – apdrošināšana var ietvert arī, piemēram, tehnisko palīdzību uz ceļa vai transportlīdzekļa aizvietošanu.

Plānojot pirkt OCTA vai KASKO polisi, svarīgi nesteigties, bet gan apskatīt vairākus apdrošināšanas variantus – tas palīdzēs atrast visizdevigāko risinājumu.

Nianses, kas ietekmē apdrošināšanas polises izmaksas

Lai atrastu atbilstošāko OCTA vai KASKO polisi, svarīgi būt informētam, kādi faktori iespaido tās izmaksas.

OCTA polises cenu rēķina, ņemot vērā gan izvēlēto derīguma termiņu, gan arī transportlīdzekļa tipu – pilnu masu, vecumu un izmantošanas veidu. Būtiska nozīme ir arī automašīnas īpašnieka juridiskajam statusam – ja transporta līdzeklis ir juridiskas personas īpašumā, polise izmaksās dārgāk. Ne mazāk nozīmīgs ir arī autovadītāja stāžs un vecums. Un, starp citu, tie, kuri brauc prātīgāk un nepārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, arī par polisi maksā mazāk. Savukārt, ja aktuāla KASKO apdrošināšana, jāsaprot, ka vērā ņemta tiks gan transportlīdzekļa vērtība, gan vēlamais risku segums. Protams, polises cenu ietekmē arī tas, kādā apmērā būs pašrisks.